Yüz Tanıma Sistemleri

YÜZ TANIMA SİSTEMİ

Son yıllarda teknoloji alanındaki ilerlemeler ve insanların güvenlik konusundaki ihtiyaçlarının artmasıyla çok çeşitli donanımlar hayatımıza girmiştir. Özellikle giriş güvenliği konusunun önemli olduğu yerlerde kullanılan yüz tanıma sistemleri günümüzde oldukça yüksek talep görmektedir. Yüz tanıma sistemi; fabrikalar, oteller, siteler, depolar, ofisler, iş hanları, plazalar, özel bölümler vb. birçok çeşitli kamu ve özel kurumlarda tercih edilmektedir. Yüz tanıma sisteminin çalışma mantığı; insan yüzünün bazı noktalarını analiz ederek yüz tanıma programına gönderen yüz tanıma cihazı ile gerçekleştirilmesi üzerine kuruludur. Yüz tanıma sistemlerinin son yıllarda tercih edilmesindeki artışın nedeni hızlı sonuç olma, üst düzeyde güvenlik sunması ve temas özelliği de bulunmadığından dolayı yüz tanıma cihazlarının uzun ömürlü olmasıdır.

İnsanların parmak izi kişiye özgüdür ve asla başka bir insanla aynı ya da benzer olamaz. Tıpkı parmak izi gibi her insanın yüzü de kendine has özellikler taşır ve kesinlikle taklit edilemez. Dünya üzerinde ne kadar insan varsa o kadar da farklı yüz bulunmaktadır. Yüzün simetrisi olarak belirlenen alın, T bölgesi ve çene bölgesi olmak üzere üç ana bölge yüz tanıma sistemlerine esas teşkil etmedir. Bu bölgelerin dijital ortamda 3 boyutlu şekilde fotoğraflanarak ve alınan verilerin belli bazı güvenlik protokolleriyle şifrelenerek yapılan eşleştirme işlemi yüz tanıma sistemini oluşturur. Bilgisayarda insan yüzünün 3 boyutlu fotoğraflanması yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında yapılan bu biometrik eşleştirme işleminin sonucunda yüzün karakteristik özellikleri veritabanındaki mevcut yüzlerle karşılaştırılması sonucunda ve izin verilen uyumlu yüz yapısına sahip kişinin istenilen alana istenilen şekilde girişine ve erişimine izin verilmektedir. Veritabanına kaydedilen yüzler üzerinde sisteme ait algoritma sayesinde tanıma prosedürünü oluşturacak belirli noktalar belirlenir. Biometrik yüz tanıma haritası adını da verebileceğimiz bu algoritmadan çıkan noktalardaki oransal değerler önem kazanır. Mesela burunun gözlere olan oranı, gözlerin birbirine uzaklık ve yakınlık oranı, gözlerin çene ile oranı gibi bu noktalar referans kabul edilir. Söz konusu bu noktalar aynı parmak izinde olduğu gibi hayatı boyunca değişmez.

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır?

Temel olarak aşağıda belirtilen 4 aşamalı bir süreç biyometrik tanıma sistemlerinin çalışma şeklini gösterir.

Yakalama: Fiziksel veya davranışsal numune kayıt sırasında sistem tarafından yakalanır.

Çıkarım: Benzersiz veri örnekten çıkarılarak bir şablon oluşturulur.

Karşılaştırma: Çıkarılan şablon yeni bir örnekle karşılaştırılır.

Eşleme: Sistem daha sonra yeni örnekten alınan özelliklerin eşleşip eşleşmediğine karar verir.

Adilo Bilişim

Tüm Hakları Saklıdır. İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Adilo Bilişim İletişim

  • Adres:Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat 9 No:1247
    Şişli/İstanbul

  • Tel:0212 221 03 20

  • Tel:0850 304 4 104

  • Email: info@mypdks.com

Paylaştıklarımız

Adilo Biliişim Twitter